Наши истории

Spordipäev 12.09.2022 15. сентября Kabala Lasteaed-Põhikool

Kabala vägilaste spordipäev

Spordipäeva fotogalerii: asub siin.

12. septembril oli meie koolis ja lasteaias tavapärasest teistsugune päev. Tervist edendava ning kiusamisest vabaks programmide põhimõtteid väärtustava kooli ja lasteaiana lubasime endale pühendada terve koolipäeva spordile. Kehalise kasvatuse õpetaja Ene Kangrumägi eestvedamisel õnnestus elamusi, eneseületamisi ja - avastusi täis päev. Ei saa jätta mainimata, et õpetaja Enes peituv ja silmatorkav positiivse energia pisik nakatas sel päeval meid kõiki.

Keegi ei saanud võimalustki jääda kõrvale või kõrvale hiilida. Õpetajad olid spordialade kohtunikud, järelevaatajad, mõõtjad ja laste turgutajad. Lapsed võtsid osa kõigist aladest: 60 m jooks, pallivise noorem vanuserühm lasteaed ja algklassid, kuulitõuge vanem rühm põhikooli II-III aste, kaugushüpe ja 500 m jooks.

Päeva alguses oli rahulik kogunemine, mis ei tõotanud esialgu, et tuleb ütlemata tore tundidevaba päev, mille raames õppisime siiski nii mõndagi: kannatlikkus (oota oma järjekorda); eesmärgi püstitamine ja selle saavutamine (enda tulemuste parandamine); eneses tahtejõu leidmine ja eneseületamine, pingutus (ma saan hakkama); sõbralikkus ja hoolivus (kaaslaste toetamine, turgutamine, lohutamine, kaaslaste tunnetega arvestamine ning enda tunnetega hakkama saamine); ainealased üldpädevused: keskkonnasõbralik käitumine looduses; matemaatika spordis; enda keha võimete ja piiride tunnetamine inimeseõpetuses, kehalises kasvatuses ja bioloogias; spordialade vahel orienteerumine geograafias; sporditulemuste võrdlemine ajaloos; viisakas ja korrektne keelekasutus; füüsikaseadused - külgetõmbejõud, kiirus, inerts jpm.

Soojendus ja sirutus. Tähelepanu! Valmis olla! Start! Siit alates oli meie kooli õueala siginat-saginat, rõõmu- ja kaasaelamise ning turgutamise hõiskeid, lohutavaid sõnu ja suunavaid õpetusi täis.
Õpetaja Ene juhendamisel valmistusid 7.-9. klasside õpilased kuulitõukeks. Tehti venitusharjutusi ja käte soojendust. Siis mindi uusi rekordeid püstitama.

Õpetaja Marge suunamisel valmistusid lasteaia lapsed ja 4.-5. klasside õpilased kaugushüppeks. Sellel alal püstitas nii mõnigi enda esimese rekordi või ületas eelmise õppeaasta tulemusi.

Samal ajal teised lasteaia lapsed ja 6. klassi õpilased suundusid 60 m rajale, et joosta elu eest ja nii kiiresti kui võimalik. Õpetaja Kadi andis stardi ning Marco ja Salle mõõtsid kiirust.  Pealtvaatajad elasid kaasa ning valmistasid oma vaimu jooksuks ette. Kiiremad jõudsid ikka esimesena. Kuid peamine oli osalemine ja sellest rõõmu tundmine.

Kui esimesed spordialad olid läbitud, siis otsiti, kus aga jälle saab kas midagi visata, ennast lennutada või joosta. Lasteaia laste palliviske suuniseid jagas oma ala asjatundja õpetaja Marge. Pallid lendasid kõrgele ja kaugele vastavalt laste võimetele. Ükski pall ei jäänud viskamata ning leidis palliviske platsi mõõdupuul endale õige koha.

Kui väiksemad said enda oskused proovile panna, siis julgesid ka vanemad õpilased pallidele hoogu sisse anda. Kuuldavasti keegi viskas 48 m kaugusele, mis on direktori soojenduseta tehtud palliviskest pea 20 m kaugemal. Sellised vägilastest õpilased tüdrukud ja poisid on siis meie koolis. Peab tunnistama, et ka teistel aladel olid põhikooli õpilased kõrgel tasemel. Selle üle saab ainult uhkust tunda. Õpetaja Enel on nüüd kindlasti parem ülevaade sellest, kellega võistlustele minna ning teiste koolide õpilastele konkurentsi pakkuda.

Reporteri lemmikuks osutus kaugushüpe. Lasteaia lapsed harjutasid paku tabamist. Õpetajad Hele, Jaanika, Anu Vendelin ja Anu Siniroht olid laste suunajad, turgutajad ja tulemuste mõõtjad. Põhikooli õpilased avaldasid muljet oma uute rekordiliste hüpetega. Paku tabamisega läks veidi aega, siiski teisel ja kolmandal katsel õnnestus nii paku tabamine kui hüpped. Lisaks õpiti enda hüppe järel liivakasti korda tegema, et ka teiste hüppajate tulemused paremini välja paistaksid.

500 m jooksul viimane eneseületus, viimase energia väljapigistus ja sellele lisaks terviseraja veel viimaste päikesepaisteliste päevade ning sellel sillerdava roheluse ilu, võlu ja värske õhk. Me saime sellega hakkama! Meie Tervist Edendava asutuse selle õppeaasta suund ja eesmärk “Liigume terviseks” sai võimsa avapaugu. Kõige tähtsam - ilm oli õpetaja Ene tellitud ja soosis 100% kõigi osalemist. Tulemused avalikustatakse veerandi lõpu viimasel päeval.

Piltide ja loo autor: Pille Lille, Kabala Lasteaed-Põhikooli direktor

Kabala vägilaste spordipäev

Spordipäeva fotogalerii: asub siin.

Piltide ja loo autor: Pille Lille, Kabala Lasteaed-Põhikooli direktor